GYIK

1. Megigényeltem a CSOK-ot azonban a hitelbírálat során kiderült hogy nem akkora a ház, mint a térképen. Mit tegyek?

Önnek épületfeltüntetésre van szüksége. Ekkor a földmérő a helyszínen megméri a telken lévő épület(ek) pontos bruttó alapterületét és vázrajzot készít, melyet vizsgálatra benyújt az illetékes földhivatalhoz. Azonban ahhoz hogy a változás a tulajdoni lapon és a térképvázlaton megjelenjen (a.k.a. - ingatlan nyilvántartási átvezetésre kerüljön) szükséges az épület jogerős használatbavételi/fennmaradási engedélye/hatósági bizonyítványa (lsd. 2. kérdés), melyet a záradékolt vázrajzzal egyetemben kell a földhivatalnak iktatásra benyújtani.

2. Nincs használatbavételi engedélyem (továbbiakban: h.e.). Mi a teendő?

Ennél a kérdésnél több eset lehetséges:
   - Ha nincs h.e. ,de az építési engedély, valamint az eredeti építész tervek rendelkezésre állnak, akkor elegendő a területileg illetékes építésügyi hatóságnak egy kérelmet benyújtani a záradékolt vázrajzzal egyetemben használatbavételi engedélyre.

   - Ha az épület engedély nélkül épült, vagy a tervektől eltérően, akkor fennmaradási engedélyt szükséges kérni a területileg illetékes építési hatóságtól.

   - Ha se engedély se tervek nem állnak rendelkezésre, akkor az épületet utólag kell megterveztetni, kivéve a 100 m3 térfogat és lapostetőnél 3 m, nyeregtetőnél 4,5 m gerincmagasság alatti nem lakás céljára szolgáló épületeket. Ezen utóbbi esetekben elég a használatbavétel tudomásul vételét kérvényezni.

3. Szeretném megosztani/összevonatni a telkem, honnan tudhatom, hogy ez lehetséges-e?

Általában a helyi építési szabályzat és a településrendezési terv vizsgálatával ez a kérdés egyértelműen tisztázható. (Ha ezek közzétételre kerültek akkor a következő honlapon elérhetőek: https://or.njt.hu/onkorm )

Ha a válasz nem egyértelmű akkor az örkormányzatok építési osztálya, vagy a területileg illetékes építési hatóság tud bővebb tájékoztatást adni.

Munkáim során ezt a procedúrát térítésmentesen vállalom a munka felvételével.